Çengelköy Mah. Engin Cd. No:29, 34680 Üsküdar/İSTANBUL

TED’in Yeni Meşalesi Üsküdar Çengelköy’de

TED’in Yeni Meşalesi Üsküdar Çengelköy’de
22 Şubat 2022

TED’in Yeni Meşalesi Üsküdar Çengelköy’de

Türk Eğitim Derneği yeni kampüsü TED Üsküdar Koleji ile  94 yıllık deneyimi, vizyonu ve başarısı ile 2022-2023 yılında öğrencilerle buluşacak.

2022-2023 yılında 45 okulda eğitim öğretim verecek olan TED, 94 yıllık deneyim, başarı ve global dünya vizyonu ile öğrencilerini başarılı bir geleceğe hazırlıyor. Her biri alanında deneyimli, idealist ve yüksek motivasyonlu akademik kadrosuyla öğrencileri 21. yüzyılın çağdaş dünya yetkinlikleri donatarak hayata hazırlıyor.

İSTANBUL’A BİR TED MEŞALESİ DAHA.

TED Üsküdar Koleji 2022 – 2023 eğitim öğretim yılında öğrencileriyle buluşuyor. Türk Eğitim Derneği’nin 45. Okulu olan TED Üsküdar Koleji, 2022-2023 yılında 36 aydan 8.sınıfa kadar öğrenci alacak. 2023-2024 öğretim yılında lise kademesinin de eğitim ve öğretime başlaması ile 1700 öğrenciye modern kampüste çağdaş ve yenilikçi eğitim verilecek. 16.02.2022 tarihinde TED Üsküdar Koleji’nde düzenlenen basın toplantısıyla, TED Üsküdar Kolejinin 2022-2023 yılında eğitim öğretime açılacağı açıklandı.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Sn. Levent Yazıcı, Üsküdar Kaymakamı Sn. Murat Sefa Demiryürek, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü Sn. Sinan Aydın ve Üsküdar Belediye Başkanı Sn. Hilmi Türkmen ve Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Sn. Selçuk Pehlivanoğlu’nun da katılım sağladığı toplantıda TED Üsküdar Koleji’nin sunacağı olanaklar ve vizyonu anlatıldı.

TED Üsküdar Koleji Kurucu Müdürü Nevzat KULABEROĞLU

Türk Eğitim Derneği’nin, 94 yıllık deneyim, başarı ve global dünya vizyonunu 2022-2023 yılından itibaren içerisinde bulunduğumuz TED Üsküdar Kolejinde öğrencilerimizle buluşturacak olmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu çatı altında her biri alanında deneyimli, idealist ve yüksek motivasyonlu akademik kadrosuyla öğrencilerimizi 21. yüzyılın çağdaş dünya vizyonu ve yetkinlikleri ile donatarak hayata hazırlayacağız.

Türk Eğitim Derneği’nin 45. Okulu olarak TED Üsküdar Kolejine, 2022-2023 yılında Anaokulundan 8.sınıfa kadar öğrenci alacağız. 2023-2024 öğretim yılında lise kademesinin de eğitim ve öğretime başlaması ile toplamda 1750 öğrenciye ülkemizdeki en çağdaş, en yenilikçi ve en başarılı nesilleri yetiştiren eğitimi veriyor olacağız.

Geleceğe hazırlamak üzere bize emanet edilen çocuklarımızın akademik gelişimlerinin yanında, sosyal, duygusal, sportif, sanatsal, entellektüel ve fiziksel gelişimlerini de en üst düzeyde gereçekleştireceğiz. TED Üsküdar Koleji olarak ulusal eğitimimizin kalitesinin de yükselmesine önemli katkılar sağlayacağımıza olan inaç ve kararlığımızı ifade etmek isterim.

Mimari tasarımı ve inşaatı okul olarak yapılmış TED Üsküdar Koleji  6.000 metrekarelik alanda 20.000 metrekarelik kapalı alan ile çocuklarımizın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak.Okulumuzda her biri standartların çok üzerinde geniş alana sahip 80 Derslik, 5 adet Fen Bilimleri Laboratuvarı ( Fen, Fizik, Kimya, Biyoloji ) açık kapalı oyun alanları, akıl oyunları sınıfı, 2 adet  kütüphane, 2 adet kapalı spor salonu, 2 adet konferans salonu, kapalı yüzme havuzu, görsel sanatlar derslikleri, müzik derslikleri ve  ek olarak  ders dışı faaliyetler için müzik ve görsel sanatlar stüdyoları, ahşap, seramik, cam gibi birçok sanat atölyesi, mutfak atölyesi, dans-bale salonu, yaş gruplarına göre dizayn edilmiş yemek salonları, video- ses kayıt odaları, 3D yazıcı atölyesi, kodlama, robotik, yapay zeka ve artırılmış gerçeklik eğitimlerinin yapılacağı 2 adet teknoloji laboratuvarı yer almaktadır.

Değerli misafirlerimiz, TED Üsküdar Koleji, kutlu TED meşalesini başarıyla geleceğe taşıyacak, eğitim öğretimdeki başarıları ve yetiştirdiği öğrencileri ile adından söz ettirecek ve en çok tercih edilen okul olacaktır. Bu başarımızı hep birlikte çok kısa bir süre içerisinde müşahade edeceğimize inanç ve kararlılığımız tamdır. Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur”.

Bu vesile ile bizlere bu muhteşem eseri kazandıran Sayın Doç Dr. Ahmet Çetinsaya ve ailesine, dünyanın incisi, istanbulumuzun en güzide bölgelerinden birinde, Çengelköy’de ülkemizin geleceğine çok iyi bir okul kazandırılmasında bizlere her daim destek olan başta Üsküdar Belediye Başkanı Sayın Hilmi Türkmen olmak üzere tüm devlet büyüklerimize teşekkür ediyorum. Ayrıca, bu eserin Türk Eğitim Derneği çatısı altında TED Üsküdar Koleji olarak faaliyette bulunmasını sağlayan, enerjisi ile, motivasyonu ve desteği ile her daim yanımızda olan Türk Eğitim Derneğinin Genel Başkanı Sayın Selçuk Pehlivanoğlu’na, Türk Eğitim Derneği çalışan ve mensuplarına huzurlarınızda bir kere daha şükranlarımı sunuyorum.

Bu güzel eserin Mimarı Sayın Bahadır Çetinsaya ve yardımcısı Mimar Burcu Dursun Hallaç’a, Çet Çınar ailesine ve tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.

Değerli konuklar, şimdi sözü konuşmalarını yapmak üzere sözü Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Sayın Selçuk Pehlivanoğlu’na bırakıyorum.

Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu yaptığı konuşma:

“Bugün 45. okulumuzun tanıtım lansmanı için buradayız. Türkiye’nin ulaşamadığımız diğer yerlerine de ulaşarak okul açmaya devam edeceğiz. Okulu açma amaçlarımız arasında tüccar eğitim zihniyetin uzak imkanı olmayan öğrencilere burslar vermek, açtığımız okullarla değerlerini ve ilkelerini bilen çocuklar yetiştirmektedir. Bizim eğitim anlayışımız değerler üzerine oturan bir anlayıştadır. Bizim amacımız değerleri olan bir toplum oluşturmaktır. Bize yüklenen diğer bir misyon da imkanı olmayan çocuklara eğitimi ulaştırmaktır. Bütün emeğimiz gayretimiz ailesinde maddi yetersizlik olan çocuklarının önünü açmak. 18 milyon liralık bütçemizle ihtiyacı olan tüm çocuklara ulaşmak istiyoruz. Bu çocuklar bize değil vatana milletine ve bayraklarına bağlıdırlar. Biz siyaset yapmayız. Bizim işimiz insan yetiştirmek. Parası olan ile olmayan çocukların eğitime ulaşması konusunda adaletsizlikler yaşıyoruz. Biz TED olarak test ile tost arasına sıkışmış eğitimle mücadele ediyoruz. Niteliğin öğretmenler için bir gereklilik olduğuna inanıyoruz. Biz başta kız çocuklarımız olmak üzere devletimizin tüm imkanlarının zayıf noktalara aktarılmasını istiyoruz. Alınan vergilerin dezavantajlı çocuklara harcanmasının istiyoruz. Bir neslin yapması gereken şey kendisine emanet edilen değerleri taşımaktadır. Hayalimiz bu ülkenin geleceğine daha fazla hizmet etmektir”dedi.

Üsküdar Belediye Başkanı Sayın Hilmi Türkmen ….

“Üsküdar sadece Türkiye’nin değil dünyanın en güzel yerlerinden biridir. Bu çalışmanın bir okul binası olarak başlayıp bitirilmesi de çok anlamlıdır. Bu konuda emek verenlere teşekkür ediyorum. Fonksiyonellik açısından Türkiye’nin örnek binalarından biri olmuştur. Umarım bu örnek bina da örnek nesiller yetişecektir. Üsküdar Belediyesi olarak bu okullarda çocuklarımızın yetiştirilmesi konusunda her zaman destekçileri olacağımızı belirtmek isterim.’’ şeklinde konuştu

Üsküdar Kaymakamı Sayın Murat Sefa Demiryürek …

‘’Bugün sabah itibariyle Üsküdar’da 95.077 öğrenci ders başı yaptı. Bu rakam Anadolu’da bazı illerin, il nüfusuna tekabül etmektedir. Bunlardan 26.436’sı özel okulda ders başı yaptı. Türkiye’deki okullaşma oranlarına baktığımızda %8 oranı karşımıza çıkıyor. İstanbul’a baktığımızda bu rakamın %12 olduğunu görüyoruz. Üsküdar’a baktığımızda ise, %27.7 olduğunu görüyoruz. Türkiye’de başka örneği yoktur.’’ dedi.

Eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu“En büyük problem ise çocuklarımız hayal kurmuyor. Çocuklarımızı kendi düşünceleriyle özgür şekilde yetiştirmek ülkemizin geleceği açısından çok önemlidir. Bu imkânları öğrencilere sunacağına inandığım TED’e böyle bir okulu açtıkları için teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Maliye İşleri Bakanı Lütfullah Kayalar

‘’Bugüne kadar Türk eğitim sektörü içerisinde müstesna bir yer kazanmış olan ve binlerce ülkemizde yetişmiş insan kazandırmış olan TED kurumunun İstanbul’daki güzel ünitesinin daha açılışında birlikteyiz. Bu tipteki açılışlar; eğitim açılışları, sağlık açılışları gibi açılışlar  toplumumuzda çok önemli yer işgal etmektedir. Eğitim dediğimiz zaman bugün geleceğimizi konuşuyoruz. ‘’ dedi.